Nezbytný pomocník každého kuchaře – pečící plech

Pečící plech je jedním z nejčastěji používaných kuchyňských nástrojů. Bez něj by se mnoho pokrmů nedalo připravit. Pečení na plechu je rychlé, jednoduché a výsledek je většinou vynikající. Pečící plech se hodí nejen na pečení sladkých dezertů, ale také na přípravu slaných jídel, jako jsou například pečené brambory, zelenina nebo ryby.

Typy pečících plechů

Existuje mnoho typů pečících plechů, které se liší materiálem, velikostí a tvarem. Základním rozdílem je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastěji se používají pečící plechy z kovu, hliníku nebo silikonu.

Kovové pečící plechy jsou nejtradičnější volbou a jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. Jsou velmi odolné a snadno se čistí. Kovové pečící plechy jsou ideální pro pečení chleba, koláčů, sušenek a dalších sladkých dezertů.

Hliníkové pečící plechy jsou lehčí než kovové a mají vynikající tepelnou vodivost. Díky tomu se jídlo peče rychleji a rovnoměrněji. Hliníkové pečící plechy jsou ideální pro pečení pizzy, zeleniny a ryb.

Silikonové pečící plechy jsou velmi populární díky svému nelepivému povrchu. Jídlo se na nich nijak nelepí a plech se snadno čistí. Silikonové pečící plechy jsou ideální pro pečení muffinů, sušenek a dalších sladkých dezertů.

Jak používat pečící plech

Použití pečícího plechu je velmi jednoduché, ale existují některé zásady, které byste měli dodržovat, aby vaše jídlo bylo dokonalé.

Předehřejte troubu na požadovanou teplotu. Pečení na studeném plechu může vést k nesouměrnému pečení jídla.

Namažte plech máslem nebo olejem, aby se jídlo nelepilo. Pokud používáte silikonový plech, nemusíte ho mazat.

Rozložte jídlo na plech tak, aby bylo rovnoměrně rozložené. Pokud pečete maso, dejte ho na plech s tukem dolů.

Pečte jídlo na požadovanou dobu a teplotu. Pokud se jídlo připaluje, snižte teplotu a prodloužte dobu pečení.

Vyjměte plech z trouby a nechte jídlo vychladnout. Poté ho můžete podávat.

Pečení na pečícím plechu je rychlé, jednoduché a výsledek je většinou vynikající. Pokud chcete, aby vaše jídlo bylo dokonalé, dodržujte zásady používání pečícího plechu.

Pečící plech je nezbytný pomocník každého kuchaře. Pokud ještě nemáte svůj vlastní, určitě si ho pořiďte. Najdete ho v každém obchodě s kuchyňskými potřebami. A pokud hledáte inspiraci na pečení, navštivte protisikane.cz, kde najdete mnoho skvělých receptů.